WELCOME TO FORDON (NEAR BROMBERG ) BYDGOSZCZ-POLAND
Contact just in English, Russian, Polish or German.

ODBUDUJMY FORDOŃSKI POMNIK NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA.

Wszystko o dziejach Fordonu i okolicach.


Jeżeli dokonałeś odkrycia, znasz jakieś rodzinne legendy, przekazy,które nie ujrzały światła dziennego, posiadasz ciekawe materiały o Fordonie np. zdjęcia, dokumenty, które są twoją własnością i chcesz się nimi podzielić skontaktuj się hkfordon1@gmail.com

Jeżeli szukasz swoich przodków czy informacji związanych z Fordonem to być może będę w stanie Ci pomóc, gdyż jestem historykiem, urodziłem się w Fordonie. Mogę bezpłatnie załączyć Twój apel jako post. Tego bloga za pomocą "wbudowanego" tutaj translatora czytają ludzie z całego świata i czasem kontaktują się w różnych sprawach. Taka moja pasja.


niedziela, 12 stycznia 2014

Wyjątkowy album z ponad pół tysiącem starych zdjęć, powtórnie uratowany.


Powtórka postu w zarysie, który ukazał się na pierwotnej stronie Historycznej Kopalnii - Fordon w 2011 r.

 Ogromny album uratowany przez Pana Wojciecha Z. z Bydgoszczy - obecnie rezydent Danii. 
Zdjęcie  wstawione za zgodą Pana Wojciecha.


 Ogromny album uratowany przez Pana Wojciecha Z. z Bydgoszczy - obecnie rezydent Danii. 
Zdjęcie  wstawione za zgodą Pana Wojciecha.

Ponad czterdzieści lat temu, podczas prac budowlano - remontowych na Osiedlu Leśnym w Bydgoszczy, robotnicy porządkujący piwnicę po zmarłym mężu Bydgoszczanki, natrafili na stary " bezwartościowy " album. 

Album miał iść na wyrzucenie, lecz młody wtedy Pan Wojtek, rodzony Bydgoszczanin stwierdził, że szkoda wyrzucać taką pamiątkę i zabrał go do domu. Przez  około czterdzieści lat pieczołowicie przechowywał album, pokazując go wąskiemu gronu najbliższych znajomych i rodzinie. Album przeleżał czterdzieści lat w zapomnieniu. 

Album zawiera ogromną masę fotografii i większość jest z początku XX wieku, lata  ?... 1902 - 1906 ... ? fotografie nie przekraczają roku wybuchu I wojny światowej. Zdjęcia są  w zróżnicowanej jakości, od lekko prześwietlonych do dobrze widocznych.  Około osiemdziesiąt procent albumu składa się ze zdjęć Bydgoszczy i okolic, ujmując widoki  z życia miejskiego i wydarzeń, zdjęcia natury - drzewa, pola , lasy, po części fotografowane w sposób pseudo -artystyczny. Po dokładnym przeliczeniu okazało się, że album posiada  601 zdjęć wklejonych + 31 luzem i wszystkie sprzed  I wojny światowej.
Autor albumu jest nieznany. Niektóre zdjęcia posiadają podpisy i daty.

Jak doszedłem do albumu.

Pierwszą Osobą, która wzmiankowała o istnieniu takiego albumu był Pan Zbigniew z Knurowa ( Fordoniak mieszkający na Śląsku ) Przekazał On informację o istnieniu bloga - Historyczna Kopalnia - Fordon, swojemu koledze Panu Janowi Ł z Fordonu.
 Pan Jan jest fotografem, amatorem z zamiłowania i posiadał już kilka kopii zdjęć z albumu swojego szwagra Pana Wojtka Z. o Fordonie. 

Zaczęło się niewinnie od przesłania kilku zdjęć o Fordonie z 1902 - 1906 na stronę HKFordon, okazały się one prawdziwymi unikatami, nigdzie nie publikowanymi.
  
Dziękuję serdecznie wszystkim Panom, za tak wspaniałe zdjęcia i informacje.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Wtedy to podjąłem starania, aby album trafił do jednej z bydgoskich publicznych placówek, gdyż obawiałem się, by tak cenny  dokument historyczny nie został kiedyś sprzedany, gdzieś na aukcji lub by  ponownie  nie  przepadł.

 Udało się !!!
 
17 Października  2013 roku unikatowy  album nabyło - zakupiło Państwowe Archiwum w Bydgoszczy, przy ul. Dworcowej 65.  Dziękuję serdecznie wszystkim za współpracę, w szczególności Panu Wojciechowi, Panu Janowi i wszystkim tym Pracownikom Archiwum, którzy dołożyli wszelkich starań by to cenne źródło ponownie uratować.

Niegdyś prezentowałem zdjęcia i filmik na youtube utworzony z przesłanych mi zdjęć w liczbie około 180 z 631  - obecnie album znalazł się w Archiwum, więc mam nadzieję, że mieszkańcy miasta Bydgoszczy i nie tylko będą mieli szansę zobaczyć w całości wszystkie zdjęcia  z tego albumu wraz z naukowymi komentarzami i opisami miejsc i osób.

Myślę, że wielką atrakcją dla mieszkańców miasta Bydgoszczy i okolic byłoby wyświetlenie, kiedyś wieczorem, może  wiosną lub latem  tych zdjęć publicznie na jakimś  wielkim ekranie czy telebimie np. na Starym Rynku wraz z opracowanymi komentarzami tych zdjęć przez mikrofon.  Zapewne taka impreza przyciągnęłaby wielu ludzi i przybliżyła by dzieje Bydgoszczy i dawnych jej mieszkańców. Ponadto  miała by ona charakter edukacyjny. 

Uważam, że i inne zdjęcia, które zalegają głęboko w  muzealnych magazynach, czy archiwum, można by również zaprezentować.  Nie wiem, czy Państwo mają świadomość, ile tego tam jest ?  Naprawdę ogromna ilość  i część z nich nigdy nie była opublikowana. Zapewne oglądający, czyli mieszkańcy naszego regionu, mogliby wnieść do tych fotografii dużo nowych uwag i odkryć.

Zdjęcia z albumu uratowanego przez Pana Wojciecha są przepięknie i mają wielki potencjał by promować i zgłębiać dzieje naszego regionu.

Zdjęć jest przecież  ponad pół tysiąca i  prawdopodobnie są wklejane w ciągu chronologicznym. Pochodzą z jednego okresu historycznego, są to fotografie sprzed ponad 100 lat !!! W większości są to zdjęcia z pola regionalnej architektury, okolicznej przyrody, ówczesnych wydarzeń i form spędzania wolnego czasu.  Przedstawiona jest tam  też śmietanka i inteligencja ówczesnej Bydgoszczy, przedsiębiorcy, oraz postacie historyczne. Podziwiać te zdjęcia można również pod kontem mody, detali  architektonicznych, przemian urbanistycznych etc.

Linki artykułów prasowych o tym albumie - poniżej. Tam są m.in wybiórcze zdjęcia, które niegdyś prezentowałem na pierwotnym blogu.


Źródło- fragment z artykułu  pt. Odnaleziono wyjątkowy album ze starymi zdjęciami. Gazeta Wyborcza online -  http://bydgoszcz.gazeta.pl/fordon/1,112631,10797690,Odnaleziono_wyjatkowy_album_ze_starymi_zdjeciami.tmlh

2 Wyjątkowe zdjęcia z początku XX wieku. http://bydgoszcz.gazeta.pl/fordon/56,112626,10797538,Wyjatkowe_zdjecia_z_poczatku_XX_wieku.html

3. Wśród perełek ze śmietnika wizyta cesarza w Bydgoszczy http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,48722,14849614,Wsrod_perelek_ze_smietnika_wizyta_cesarza_w_Bydgoszczy.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz