WELCOME TO FORDON (NEAR BROMBERG ) BYDGOSZCZ-POLAND
Contact just in English, Russian, Polish or German.

ODBUDUJMY FORDOŃSKI POMNIK NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA.

Wszystko o dziejach Fordonu i okolicach.

If you made some discovery or you have some interesting Fordon stuff such as photos,documents that you own and want to share with them, contact please hkfordon1@gmail.com
If you are looking for your ancestors or information about Fordon I could be able to help you as I'm historian, born in Fordon (Poland). I can attach your appeal as soon as post free of charge. This blog is read by people from all over the world using the "built in" translators and sometimes they are contacted onto various topics. That's my passionate for Fordon people and histories of my native town.

Jeżeli dokonałeś odkrycia, znasz jakieś rodzinne legendy, przekazy,które nie ujrzały światła dziennego, posiadasz ciekawe materiały o Fordonie np. zdjęcia, dokumenty, które są twoją własnością i chcesz się nimi podzielić skontaktuj się hkfordon1@gmal.com

Jeżeli szukasz swoich przodków czy informacji związanych z Fordonem to być może będę w stanie Ci pomóc, gdyż jestem historykiem, urodziłem się w Fordonie. Mogę bezpłatnie załączyć Twój apel jako post. Tego bloga za pomocą "wbudowanego" tutaj translatora czytają ludzie z całego świata i czasem kontaktują się w różnych sprawach. Taka moja pasja.


czwartek, 22 grudnia 2016

Rosyjski oficer we Fordonie i " złoty samochód ?".

Przeglądając Dziennik Bydgoski z 1914 roku  natknąłem się na taką oto informację. 

" We Fordonie przytrzymano  samochód w którym siedział przebrany za kobietę  oficer rosyjski.
Dno samochodu było podwójne. Między jednem a drugiem znaleziono znaczną ilość złota. "
Źródło: Dziennik Bydgoski, 1914, R7, nr197.

Trudno powiedzieć ile rzeczywiście było tego złota i w jakiej postaci, czy to były sztabki, monety,  czy jakaś ówczesna biżuteria, a może  wyroby o wartości muzealnej ?  Może ktoś pokusi się o  zbadanie tej sprawy  o ile będzie to możliwe.  Kim był ów rosyjski oficer i co stało się z tym złotem ? Z drugiej strony nie można  wykluczyć, że informacja z tego artykułu mogła być zbyt przejaskrawiona przez piszącego, w którym czytamy o znacznej ilości złota.


 Źródło zdjęcia - wikipedia
Автор: History of Geo - собственная работа, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31307519

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz