WELCOME TO FORDON (NEAR BROMBERG ) BYDGOSZCZ-POLAND
Contact just in English, Russian, Polish or German.

ODBUDUJMY FORDOŃSKI POMNIK NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA.

Wszystko o dziejach Fordonu i okolicach.


Jeżeli dokonałeś odkrycia, znasz jakieś rodzinne legendy, przekazy,które nie ujrzały światła dziennego, posiadasz ciekawe materiały o Fordonie np. zdjęcia, dokumenty, które są twoją własnością i chcesz się nimi podzielić skontaktuj się hkfordon1@gmail.com

Jeżeli szukasz swoich przodków czy informacji związanych z Fordonem to być może będę w stanie Ci pomóc, gdyż jestem historykiem, urodziłem się w Fordonie. Mogę bezpłatnie załączyć Twój apel jako post. Tego bloga za pomocą "wbudowanego" tutaj translatora czytają ludzie z całego świata i czasem kontaktują się w różnych sprawach. Taka moja pasja.


ODBUDUJMY FORDOŃSKI POMNIK

Zbiórkę środków na odbudowę Pomnika prowadzi  

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 4 
85-102 Bydgoszcz, tel./fax.: 052 322 51 96, 
052 345 44 34
biuro@tmmb.pl    www.tmmb.pl

Artystyczna wizja "Fordońskiego Pomnika  Najświętszego Serca Pana Jezusa" tuż przed rozbiciem i profanacją przez hitlerowców w noc sylwestrową 1939/1940 r.
Pomnik niegdyś znajdował się na skwerze przed mostem w Fordonie.
Obraz wykonał malarz z Kłobucka  - Pan  Marek Izydorczyk w 2012 r

Obraz jest ukazany na kilka minut przed aktem barbarzyńskiego zburzenia przez niemieckich nazistów. Praca jest zlepkiem realizmu, abstrakcji przeplatana akcentami surrealizmu i impresjonizmu. Sami hitlerowcy pozostają poza obrazem (niegodni ukazania). Jedynym ich śladem jest przedramię, a raczej dłoń okupanta trzymająca lampę naftową. Płynące z niej światło, zdaniem Artysty ma budować w obrazie nastrój i napięcie, tuż przez zburzeniem Pomnika. Ukazanie nocnego nieba jest formą abstrakcji. Ogołocone z liści drzewa z lodowatymi ostrzami, odzwierciedlają fragmenty Korony Cierniowej. U podstawy pomnika znajdują się dwa gwoździe, które mają symbolizować ponowne ukrzyżowanie Chrystusa Pana przez niemieckich nazistów w świetle szeroko rozumianych czynów, które popełnili i popełnią. W otoczeniu pomnika ukazane są ciemno czerwone wazony i doniczka. Ich barwa nie jest przypadkowa, gdyż są one w kolorze krwi symbolizującej mordy, zbrodnie dokonane w naszym regionie, Polsce i świecie przez hitlerowców. Na pierwszym stopniu cokołu, ukazane jest narzędzie rozbicia monumentu - kilof, drugi , prawie niewidoczny, oparty jest o ścianę. Gdy zbliżymy się do obrazu, do kościoła św. Mikołaja i wnikliwie mu się przyjrzymy, to dostrzeżemy przewrócony drewniany krzyż, czyn popełniony przez okupantów. Spoczywa On w surrealistycznym śniegu wychodzącym poza tło obrazu.


    
Odsłuchaj - Profanacja Fordońskiego Pomnika w oczach nieżyjącej już Fordonianki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz