WELCOME TO FORDON (NEAR BROMBERG ) BYDGOSZCZ-POLAND
Contact just in English, Russian, Polish or German.

ODBUDUJMY FORDOŃSKI POMNIK NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA.

Wszystko o dziejach Fordonu i okolicach.

If you made some discovery or you have some interesting Fordon stuff such as photos,documents that you own and want to share with them, contact please hkfordon1@gmail.com
If you are looking for your ancestors or information about Fordon I could be able to help you as I'm historian, born in Fordon (Poland). I can attach your appeal as soon as post free of charge. This blog is read by people from all over the world using the "built in" translators and sometimes they are contacted onto various topics. That's my passionate for Fordon people and histories of my native town.

Jeżeli dokonałeś odkrycia, znasz jakieś rodzinne legendy, przekazy,które nie ujrzały światła dziennego, posiadasz ciekawe materiały o Fordonie np. zdjęcia, dokumenty, które są twoją własnością i chcesz się nimi podzielić skontaktuj się hkfordon1@gmal.com

Jeżeli szukasz swoich przodków czy informacji związanych z Fordonem to być może będę w stanie Ci pomóc, gdyż jestem historykiem, urodziłem się w Fordonie. Mogę bezpłatnie załączyć Twój apel jako post. Tego bloga za pomocą "wbudowanego" tutaj translatora czytają ludzie z całego świata i czasem kontaktują się w różnych sprawach. Taka moja pasja.


ODBUDUJMY FORDOŃSKI POMNIK

Zbiórkę środków na odbudowę Pomnika prowadzi  

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 4 
85-102 Bydgoszcz, tel./fax.: 052 322 51 96, 
052 345 44 34
biuro@tmmb.pl    www.tmmb.pl

Artystyczna wizja "Fordońskiego Pomnika  Najświętszego Serca Pana Jezusa" tuż przed rozbiciem i profanacją przez hitlerowców w noc sylwestrową 1939/1940 r.
Pomnik niegdyś znajdował się na skwerze przed mostem w Fordonie.
Obraz wykonał malarz z Kłobucka  - Pan  Marek Izydorczyk w 2012 r

Obraz jest ukazany na kilka minut przed aktem barbarzyńskiego zburzenia przez niemieckich nazistów. Praca jest zlepkiem realizmu, abstrakcji przeplatana akcentami surrealizmu i impresjonizmu. Sami hitlerowcy pozostają poza obrazem (niegodni ukazania). Jedynym ich śladem jest przedramię, a raczej dłoń okupanta trzymająca lampę naftową. Płynące z niej światło, zdaniem Artysty ma budować w obrazie nastrój i napięcie, tuż przez zburzeniem Pomnika. Ukazanie nocnego nieba jest formą abstrakcji. Ogołocone z liści drzewa z lodowatymi ostrzami, odzwierciedlają fragmenty Korony Cierniowej. U podstawy pomnika znajdują się dwa gwoździe, które mają symbolizować ponowne ukrzyżowanie Chrystusa Pana przez niemieckich nazistów w świetle szeroko rozumianych czynów, które popełnili i popełnią. W otoczeniu pomnika ukazane są ciemno czerwone wazony i doniczka. Ich barwa nie jest przypadkowa, gdyż są one w kolorze krwi symbolizującej mordy, zbrodnie dokonane w naszym regionie, Polsce i świecie przez hitlerowców. Na pierwszym stopniu cokołu, ukazane jest narzędzie rozbicia monumentu - kilof, drugi , prawie niewidoczny, oparty jest o ścianę. Gdy zbliżymy się do obrazu, do kościoła św. Mikołaja i wnikliwie mu się przyjrzymy, to dostrzeżemy przewrócony drewniany krzyż, czyn popełniony przez okupantów. Spoczywa On w surrealistycznym śniegu wychodzącym poza tło obrazu.


    
Odsłuchaj - Profanacja Fordońskiego Pomnika w oczach nieżyjącej już Fordonianki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz